Mai multe

Natura ca resursă educațională. Diseminare Erasmus+ desfășurată la Școala Gimnazială „Sfântul Apostol Andrei” din Buzău A început „Drăgaica”. Programul complet „Scoarțe muntenești și dobrogene. Un secol de motive populare”, o nouă expoziție la Muzeul de Etnografie „Vergu-Mănăilă” din Buzău Circulație blocată pe bulevardul Bălcescu

Miercuri seară, în jurul orei 17.00, trei tineri din București au solicitat sprijinul jandarmilor prin apel la 112, după ce mașina lor a rămas suspendată în albia unui râu din zona cătunului Gura Milei din județul Buzău.

Tinerii au cerut ajutorul jandarmilor buzoieni după ce mai bine de 6 ore au încercat singuri să scoată mașina din noroi. Pentru că in zona în care se aflau nu era semnal, au hotărât ca unul dintre ei să meargă pe jos aproape 4 kilometri pentru a putea folosi telefonul.

Jandarmii din cadrul Postului Montan Nehoiu au ajuns in scurt timp la ei, și după aproximativ 3 ore de încercări, cu ajutorul ATV-ului din dotare, au reușit să tracteze autoturismul către o zonă practicabilă și să îi aducă în siguranță pe drumul public.

Cei trei tineri, cu vârste între 20 si 23 de ani, le-au povestit jandarmilor că fuseseră în călătorie pe munte, cu cortul, iar la momentul incidentului se aflau pe drumul de întoarcere spre București.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *