Mai multe

Natura ca resursă educațională. Diseminare Erasmus+ desfășurată la Școala Gimnazială „Sfântul Apostol Andrei” din Buzău A început „Drăgaica”. Programul complet „Scoarțe muntenești și dobrogene. Un secol de motive populare”, o nouă expoziție la Muzeul de Etnografie „Vergu-Mănăilă” din Buzău Circulație blocată pe bulevardul Bălcescu

Născut pe 4 mai 1922, Gică Baciu – cum este cunoscut în comunitatea din Mânzălești – a luptat cu onoare pe frontul de Vest în cel de-Al Doilea Război Mondial, apărând România sub drapelul căruia a spus cu mândrie:„M-am născut cu drapelul ăsta, pentru ăsta am luptat. E scutul țării!”

Astăzi, reprezentanți ai Diviziei 2 Infanterie „Getica”, Fundației „Mareșal Alexandru Averescu” și ai Cercului Militar Buzău i-au fost alături pentru a-l cinsti.

La mulți ani cu sănătate, Gică Baciu!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *