Mai multe

CJ Buzău: Teatrul „George Ciprian” nu se desființeză, se reorganizează Buzăul, capitala matematicii balcanice Dezinsecție la sol pe domeniul public din municipiul Buzău Natura ca resursă educațională. Diseminare Erasmus+ desfășurată la Școala Gimnazială „Sfântul Apostol Andrei” din Buzău

Magistratul care a condus în ultimii ani Judecătoria Buzău se retrage din justiție. Președintele României a semnat luni, 9 ianuarie decretul prin care judecătorul Leontin Drăgulescu  a fost eliberat din funcție ca urmare a cererii de pensionare.

Leontin Drăgulescu s-a aflat timp de mulți ani la conducerea Judecătoriei Buzău, în calitate de vicepreședinte, apoi președinte al instanței, funcții pe care le-a dobândit în urma concursurilor organizate de Consiliul Superior al Magistraturii. În cursul anului trecut s-a transferat la Tribunalul Buzău, unde a fost delegat să ocupe postul de șef al Secției I civilă. Ulterior, Leontin Drăgulescu a depus la Secția pentru judecători a CSM cererea de pensionare, care a și fost aprobată în ultima ședință, din 22 decembrie, anul trecut.

La începutul săptămânii a sosit și confirmarea, așa cum cere procedura, de la Cotroceni.

Într-un comunicat de presă al Administrației Prezidențiale se precizează:

Președintele României, Klaus Iohannis, a semnat luni, 9 ianuarie 2023, următoarele decrete: (…)Decret privind eliberarea din funcția de judecător a domnului Drăgulescu Leontin, delegat în funcția de președinte al Secției I civilă a Tribunalului Buzău  – pensionare;(…)”

Judecătorul buzoian se numără printre cei șase magistrați care își încheie cariera în primele zile ale lui 2023.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *