Mai multe

Natura ca resursă educațională. Diseminare Erasmus+ desfășurată la Școala Gimnazială „Sfântul Apostol Andrei” din Buzău A început „Drăgaica”. Programul complet „Scoarțe muntenești și dobrogene. Un secol de motive populare”, o nouă expoziție la Muzeul de Etnografie „Vergu-Mănăilă” din Buzău Circulație blocată pe bulevardul Bălcescu

La Spitalul Județean de Urgență Buzău s-a realizat vineri, 14 iulie 2023, o prelevare de organe şi ţesuturi de la un pacient aflat în moarte cerebrală, a cărui familie a ales să dea o șansă la viață unor semeni necunoscuţi, fiind de acord să doneze organele rudei lor.

Pacientul s-a prezentat la U.P.U-SMURD în stare gravă, suferind de grave leziuni neurologice, și a rămas internat pe secția ATI. S-a luat legătura cu familia în vederea obținerii acordului în vederea prelevării de organe și țesuturi.

Efortul colectiv al echipei medicale de la Spitalul Județean de Urgență Buzău formată din dr. Adrian Zoican, coordonator al programului de transplant (CDT), dr. Victor Ioniță, (KDP) în cadrul Programului de Transplant și dr. Florin-Ion Năstase – medic specialist ATI, au făcut posibilă prelevarea de organe și țesuturi pentru acest pacient.

Medicii români alături de medicii de la Institutul Clinic Fundeni București, Spitalul Colentina și Spitalul de Oftalmologie Lahovari au prelevat de la pacient: ficat, rinichi, cornee, os, tendon.

Echipe întregi de medici, asistenţi, personal auxiliar, au fost mobilizate pentru un scop, acela de a aduce speranță pentru alți pacienți a căror unică șansă este transplantul.

Conducerea Spitalului Județean de Urgență Buzău mulțumește familiei donatorului pentru gestul făcut, acela de a oferi speranță altor pacienți și tuturor echipelor medicale implicate în această activitate.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *